Płyty CLT (Cross Laminated Timber), zwane również wielkoformatowymi panelami, składają się najczęściej z nieparzystej liczby warstw drewna konstrukcyjnego. Mogą liczyć co najmniej trzy warstwy, a także – pięć, siedem, dziewięć i więcej. Co zrozumiałe – im więcej lameli, tym w efekcie grubszy panel. Elementy płyty CLT klejone są krzyżowo, bo tylko ten sposób jest gwarancją stabilności wymiarowej, wytrzymałości oraz sztywności. Przygotowanie do produkcji płyt zaczyna się od pozyskania odpowiedniej tarcicy konstrukcyjnej. Ta z kolei powinna odznaczać się odpowiednimi parametrami wilgotności, wytrzymałości i jakości. Modus-House korzysta najczęściej z drewna świerkowego lub modrzewiowego.
Płyty CLT – panele ścienne, stropowe i dachowe
Poszczególne części płyty CLT zawierają warstwy podłużne i poprzeczne. Dzięki czemu można w odpowiedni sposób przygotować panele ścienne, stropowe i dachowe. W tych pierwszych warstwy podłużne układane są równolegle do działającej siły. W pozostałych – do rozpiętości przęseł. W związku z tym, do warstw podłużnych wykorzystuje się drewno klasy co najmniej C24, a w przypadku warstw poprzecznych – co najmniej klasę drewna C16. Dzięki temu, że płyty CLT klejone są pod kątem prostym, panele osiągają odpowiednią sztywność w obu kierunkach. Przy okazji warto wspomnieć, że podczas procesu powstawania płyty Cross Laminated Timber nie wytwarzają się szkodliwe substancje. Klej natomiast, stosowany w produkcji paneli, pozbawiony jest niebezpiecznych pierwiastków.
Skontaktuj się z nami już dzisiaj
Jesteśmy specjalistami, dla których budowa domów z drewna nie stanowi żadnych tajemnic. Jest to technologia, która zrewolucjonizowała myślenie o zrównoważonym budownictwie. Sprawdziła się w takich realizacjach, jak Dom-Most w Kanadzie, czy Mjøstårnet, czyli 18-piętrowy, wielofunkcyjny budynek w Norwegii. Są to przykładowe, znane i cenione budowle na świecie. Zawierają one hotele, apartamenty, biura, czy hale basenowe. Z płyt CLT powstają akademiki dla studentów, czy osiedla jednorodzinne. Z nami możliwe jest projektowanie domów z drewna, a docelowo zbudujesz dom swoich marzeń – ekologiczny, odpowiadający najwyższym standardom budowlanym i bezpieczny. Skontaktuj się z nami – 506 804 456 lub 600 825 621, żeby przekonać się, jak pracujemy. Odpowiemy na wszystkie pytania, pomożemy w wyborze odpowiedniego projektu.
Płyty CLT – nowe drewno
Wynalezienie i wykorzystanie płyt CLT w budownictwie sprawiło, że wielu specjalistów nazwało wiek XXI wiekiem konstrukcji drewnianych. Nie ma w tym przesady, gdyż w tej technologii powstają nie tylko domki jednorodzinne, ale również budynki wysokościowe, liczące sobie ponad 20 pięter i przekraczające 80 m wysokości. Drewno jest materiałem anizotropowym, co znaczy, że jego właściwości fizyko-mechaniczne są różne w zależności od budowy anatomicznej, rozkładu włókien, skaz itp. Inne spojrzenie na ten materiał za sprawą technologii CLT pozwala niwelować te właściwości. Innymi słowy patrząc na cały element wielkoformatowej płyty CLT można śmiało uznać, że zatraca ona cechy anizotropowe. To z kolei sprawia, że mamy do czynienia z ,,nowym drewnem”, które przewyższa parametrami zwykłą deskę, klasyczne krawędziaki, czy tradycyjne bale. Dlatego też płyty CLT okazały się przełomem w branży budowlanej, umożliwiając projektowanie i budowę okazałych budynków.
Płyty CLT – najważniejsze informacje:
- Wpisują się w ideę zrównoważonego budownictwa
- Mogą być stosowane w połączeniu z innymi materiałami
- Odznaczają się dobrymi parametrami akustycznymi i cieplnymi
- Panele w budynku od strony wewnętrznej nie wymagają dodatkowych prac wykończeniowych
- Dzięki zastosowaniu płyt CLT wykonanie budynku może wynieść nawet kilka dni (osiemnastokondygnacyjny Brock Commons w Kandadzie został wykonany w 66 dni wraz z położeniem elewacji)
- Są odporne na temperaturę
- W konstrukcji budynku nie jest wymagana folia uszczelniająca, wiatroizolacja lub paroizolacja
- Ewentualny pożar sprawia, że płyta CLT w zwęgla się, co sprawia, że proces spalania znacznie się opóźnia
- Wykorzystanie płyt CLT sprawia, że konstrukcja budynku ma mniejszy ciężar w porównaniu do innych budowli
- Łatwość w przebudowie i modernizacji budynku