Drewno CLT dzięki unikatowej technologii od niespełna trzydziestu lat umożliwia budowę drewnianych szkół, wieżowców, bloków mieszkalnych, czy hal widowiskowych. Okazuje się, że nie tylko ekologia ma wpływ na popularność tego materiału. Drewno klejone warstwowo poprzecznie (krzyżowo) jest tak samo odporne na pożar, jak stal i energooszczędne. Stanowi lekką konstrukcję, co jest istotne przy modernizacji i nadbudowie obiektu. Niewątpliwie budowa domów z drewna jest estetyczna, a dzięki prefabrykowanym płytom powstają one w bardzo szybkim tempie. Drzewo natomiast, wykorzystywane do produkcji, pochodzi z certyfikowanych lasów, dzięki czemu zachowywane są najwyższe standardy, związane z drzewostanem.
Drewno CLT – istotne zalety materiału
Drewno CLT dzięki poprzecznemu ułożeniu warstw z jednej strony eliminuje niekorzystne cechy materiału, z drugiej zaś maksymalnie podnosi jego atuty. W efekcie zmniejszone jest pęcznienie i skurcz drewna, a zwiększona zdolność przenoszenia obciążeń na poziomie samej płaszczyzny płyty, jak i prostopadle do niej. Drewno CLT cechuje również stabilność wymiarowa, co znaczy, że zachowuje ono swoje parametry w różnych warunkach otoczenia. Na płycie można dowolnie rozmieszczać otwory i co istotne całkowicie rozdzielona jest funkcja konstrukcyjna od izolacyjnej. Projektowanie domów z drewna uwzględnia wszystkie te potrzeby.
Różnorodność rozwiązań architektonicznych, bazujących na technologii CLT wyraźnie wskazuje na jeszcze kilka ważnych cech. Można dowolnie kształtować formę budynków. Wyniki wymiarowe elementów konstrukcyjnych pokazują, że drewno CLT ma duży potencjał w budownictwie niskim, jak i wysokim. Należy również podkreślić, że obiekt, powstały z prefabrykowanych płyt cechuje wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna. Wznoszenie obiektów dzięki prefabrykacji płyt postępuje szybko, ale również w czystych i suchych warunkach. Zwraca się również uwagę na dużą pojemność cieplną i wilgotnościową, co sprawia, że komfort użytkowania budynku jest na wysokim poziomie.
Skontaktuj się z Modus House
W Modus House stawiamy na nowoczesną technologię CLT, która wprowadziła na rynek budowlany nową kulturę stawiania obiektów. Jednym słowem bierzemy udział w globalnym zwrocie ku naturze, preferując tym samym przetwarzanie naturalnych zasobów. Drewno CLT jest materiałem, produkowanym na całym świecie w około stu fabrykach, jak podają najnowsze dane. Pięć krajów w tym przoduje – Austria, Czechy, Niemcy, Włochy i Szwajcaria. W Modus House specjalizujemy się w projektowaniu domów z drewna CLT i ich budowie. Skontaktuj się z nami – 506 804 456 lub 600 825 621 – i przekonaj się, że wszystko co jest związane z budową domu przebiega sprawnie, szybko i daje sporo satysfakcji. Oferujemy również gotowe projekty z możliwością zmiany układu pomieszczeń, jak i rozbudowy obiektu.
Drewno CLT – elastyczny materiał
Drewno CLT zmienia również podejście do samego materiału. Do niedawna uważano, że jest to element nietrwały, który nie nadaje się, jako budulec do wznoszenia budynków na lata. Nowa technologia radykalnie zmieniła tego rodzaju uprzedzenia. Szczególnie widać to na przykładzie wielokondygnacyjnych obiektów. Drewno CLT, tworzące konstrukcje drewniane, jest kilka razy lżejsze od budynków, powstałych w oparciu o żelbeton. To z kolei umożliwia wykorzystanie ich na przykład w terenach górzystych, czyli tam, gdzie grunt jest niestabilny. Przykładem jest szeroko opisywany w prasie branżowej hiszpański rejon Balearów. Ze względu na lokalizację i ciężar budynków zupełnie nie sprawdzają się tam tradycyjne technologie. Uznano więc, że to właśnie CLT sprosta tamtejszym wyzwaniom i dzięki temu rozwiązano wydawałoby się nierozwiązywalny problem.
Wynika z tego, że drewno CLT jest elastycznym materiałem, a jego popularność i efektywność rośnie z roku na rok.