Panele CLT, czyli drewno klejone krzyżowo (cross laminated timber), powstają w wyniku układania warstwami drewna i łączenia go z pomocą kleju, przy udziale dużej siły nacisku, dochodzącej nawet do 6 kg/cm2. Ilość warstw drewnianych lameli jest zawsze nieparzysta. I to od tego parametru zależy grubość prefabrykowanej płyty. Tak powstały panel CLT ma wysoką nośność statyczną, nie traci swojego początkowego kształtu pod wpływem nacisku, wilgoci lub temperatury. Te czynniki sprawiają, że domy z drewna w interesującej nas technologii posiadają stabilną konstrukcję. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że powierzchnia płyty nie przepuszcza powietrza, jest więc idealnie szczelna. Jeżeli do tego dołączymy informację o wyjątkowej odporności na ogień, to na końcu przekonamy się, że całoroczny dom z drewna, to wymarzone i przede wszystkim bezpieczne miejsce do zamieszkania.
Skontaktuj się z Modus-House
Specjalizujemy się w technologii CLT. Pozwala to nam projektować i budować domy w oparciu o drewno masywne, jak i w zestawieniach hybrydowych, łącząc CLT z betonem, stalą, szkłem. Gwarantujemy solidność wykonania od etapu projektu, ściśle trzymamy się założonego budżetu, a wielkoformatowe płyty, powstające w warunkach fabrycznych, są gwarancją dokładności i precyzji wykonania. Współczesna technologia zobowiązuje. Skontaktuj się z nami, jeżeli masz pytania lub wątpliwości – tel.: 506 804 456 lub 600 825 621. Na naszej stronie znajdziesz przykłady licznych realizacji domów z drewna. Świadczą one o tym, że zdobyliśmy zaufanie Klientów. Pracujemy kompleksowo i chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.
Panele CLT i stabilność wymiarowa
Panele CLT, to przede wszystkim stabilność wymiarowa, która w efekcie ma wpływ na wyjątkową nośność statyczną. Oznacza to, że prefabrykowana płyta po opuszczeniu miejsca, gdzie powstała, zachowuje swój pierwotny rozmiar i grubość podczas jej użytkowania. Nie odkształca się, a zewnętrzne czynniki nie zmieniają jej właściwości. Są to podstawowe parametry, które muszą zostać spełnione, aby drewniany dom spełniał odpowiednie wymagania budowlane. Zatem podobnie, jak w tradycyjnym budownictwie, możemy być pewni, że poszczególne elementy konstrukcyjne nie kurczą się, ani nie rozszerzają. Na tym polega wyjątkowość technologii CLT. Bez względu na cykliczne oddziaływania temperatury i wilgotności, płyty zachowują swoje pierwotne fabryczne parametry. Dlatego też nie ma żadnych przeciwwskazań, by panele CLT służyły jako elementy nośne. To z kolei sprawia, że mamy do czynienia z wyjątkowo trwałą konstrukcją.